5 kroků jak vyčistit terakotové květináče od vápence
- TuscanyLux
- 11. 4. 2022
- Minut čtení: 3
Aktualizováno: 8. 8. 2022

Naše terakotové květináče z Imprunety jsou odolné a vysoce kvalitní nádoby, schopné chránit rostliny před nejchladnějšími teplotami. Protože jsou však vyrobeny pouze z přírodních materiálů, mohou v průběhu času procházet určitými estetickými změnami. Možná jste si všimli jakési bílé patiny, která se může tvořit na povrchu květináčů. Taková estetická změna není vadou ale důkazem použití čistě přírodních surovin a je typickou vlastností terakoty z Imprunety. Pokud ale upřednostňujete povrch bez této bílé patiny, objevte s námi, jak lze povrch terakoty jednoduše od vápence vyčistit.
V tomto článku Vám vysvětlíme, co je vápenec, jak ho odstranit a proč je tak důležité vědět, jak čistit terakotové květináče od vápence.
Co je ta bílá patina, která se tvoří na povrchu?
Bílá patina je „ledek“, tedy sůl, která se projevuje jako bílá plíseň. Ve vědeckém žargonu je známá jako „dusičnan draselný“ a v minulosti se používal k různým účelům: Římané jej používali jako přírodní prací prostředek, zatímco Číňané jej míchali se střelným prachem, aby z její pomocí tvořili výbušniny. Kromě pyrotechnického využití se dnes dá využít i jako hnojivo.
Jak se tvoří?
Ledek se množí ve vlhkém prostředí a projevuje se jako povrchové mapy. Terakota z Imprunety představuje úrodné prostředí pro její růst, protože je bohatá na minerální soli. Na terakotových květináčích se tedy projevuje jako bílá patina, která je velmi podobná plísni a obvykle se tvoří v zimě, protože má ráda vlhké období.
Proč se tvoří na terakotových květináčích?
Příčinou výskytu vápence může být voda, která je používaná k zalévání rostlin nebo hnojivo používané pro půdu ve kterém je rostlina vysazena nebo prostý vliv počasí, které v průběhu času na tyto přírodní materiály působí. To vše mohou být důvody, proč se vápenec může na terakotových květináčích objevovat. Jak je však uvedeno výš, výskyt bílé patiny svědčí o kvalitě květináče a jejím řemeslném zpracování a je typickou vlastností terakoty z Imprunety. V každém případě se však jedná o přírodní jev, který může trvat několik hodin a poté se znovu vstřebá, jindy může být trvalý.
Poškozuje vápenec terakotové květináče?
Vůbec ne, ledek nijakým způsobem neovlivňuje kvalitu produktu. V terakotových květináčích není barva nikdy stejná a může se měnit mnoha různými faktory, bez ohledu na výrobce. Určitě pro ty z Vás, kteří chtějí zachovat estetickou dokonalost produktu může být užitečné vědět, jakým způsobem lze vyčistit terakotové květináče od vápence, ale pamatujte, že vápenec neovlivňuje kvalitu produktu!
Jak vyčistit terakotové květináče od vápence?
K odstranění ledku často stačí trocha čisté vody a kartáč na prádlo, ale někdy je také potřeba přidat třetí složku: pufrovanou kyselinu. V tomto případě zde uvádíme 5 kroků, jak se naučit čistit terakotové květináče od vápence. Než začnete, ujistěte se, že máte rukavice, abyste se vyhnuli kontaktu kyseliny s pokožkou, a při čištění noste masku, abyste zabránili vdechování škodlivých výparů.
1. Květináč úplně vyprázdněte a pomozte si houbičkou, abyste odstranili zbytky zeminy na dně a okrajích květináče
2. Naplňte si nádobu pufrovanou kyselinou
3. Namočte štětec do kyseliny a poté jím přejeďte po celém povrchu květináče
4. Vše rychle vykartáčujte, než se kyselina vstřebá
5. Květináč opláchněte vodou a nechte ho vyschnout dnem vzhůru
Fungují vždy tato doporučení?
Pufrovaná kyselina není vždy 100% účinná, takže pokud to nefunguje, zkuste naředit trochu kyseliny muriatické vodou a opakujte výše popsaný postup.
Může čištěním květináč ztratit svou terakotovou barvu?
Vyčištěním terakotových květináčů od vápence podle našich rad budou vaše květináče mít homogenní barvu. Navzdory tomu znovu upřesňujeme, že řemeslné výrobky mohou mít vždy nějakou estetickou nedokonalost, způsobenou přírodním materiálem a řemeslným zpracováním, což svědčí o autenticitě a kvalitě terakotových produktů vyrobených v pecích Imprunety.
Doufáme, že jsme tímto článkem o vápenci, nebo-li bílé patině, který se tvoří na terakotových květináčích, vyřešili pochybnosti, které jste mohli mít. Až tedy příště najdete bílou patinu na povrchu květináče, nebojte se! Stačí se řídit našimi jednoduchými tipy a nenechat své květináče změnit svou původní barvu!
Comments